لوکیشن ها

آموزش خرید طرح ترافیک در تهران [ویدئو + آخرین قوانین]

راهنمای خرید طرح آلودگی هوا برای خودرو در تهران

 • با توجه به محدودیت های ترافیکی که در کلان شهر تهران وجود دارد ، داشتن اطلاعات کافی پیرامون وضعیت خرید طرح ترافیک در تهران امری ضروری محسوب می شود. این قوانین همه ساله تغییرات مختصری دارند که این تغییرات می تواند مربوط به ساعات طرح ترافیک و یا روزهای آن باشد .

  آن چه در این محتوا میخوانید پنهان

  حتی ساکنین شهر تهران نیز مجبورند در هر سال اطلاعات خود را پیرامون طرح ترافیک بروزرسانی کنند و خود را با مقررات جدید وقف دهند. اگر شما فردی هستید که می خواهید در خصوص طرح ترافیک تهران اطلاعات مفید و کاربردی داشته باشید در این مطلب از سایت در تهران با ما همراه باشید تا اطلاعات ضروری را با شما به اشتراک بگذاریم. این اطلاعات در ارتباط به ساعات مربوط به طرح ترافیک ، روزهای آن ، هزینه ی خرید طرح ترافیک و وضعیت افرادی که در محدوده طرح ترافیک زندگی می کنند ؛ متغیر است .

  آغاز به کار طرح آلودگی هوا در کلان شهر تهران

  بسیاری از قوانین مربوط به آلودگی هوا در سال ۱۴۰۲ مشابه قوانین مربوط به سال قبل از آن است. اما در عین حال از اول مهر سال گذشته طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا در تهران از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۸ اجرا شده است.

  پیش از این امکان یک‌ بار خروج رایگان برای شهروندان ساکن محدوده های ترافیکی ، وجود داشت . اما در قوانین جدید برای این شهروندان تغییراتی به وجود آمده است که ممکن است چندان خوشایند نیز نباشد . در طرح جدید تا قبل از ساعت ۹ از یک‌بار خروج رایگان و بعد از ساعت ۱۶ از یک‌بار ورود رایگان استفاده نمایند.

  محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

  محدوده_های طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

  شهروندانی که در تهران زندگی می کنند باید نسبت به این نکته دقت داشته باشند که قبل از ورود به محدوده‌ی شهری مناطقی که در طرح ترافیک هستند ، باید با ثبت شماره پلاک خودروی خود ، نسبت به رزرو در سامانه تهران‌ من، اقدام نمایند .

  آنچه مسلم است ، هر شهروندی که در تهران زندگی می کند و قصد دارد با خودروی شخصی اش در محدوده طرح ترافیک تردد کند ؛ باید قبل از اولین ورود به این محدوده ، اطلاعات شخصی و اطلاعات خودرو را در سامانه my.tehran.ir ثبت‌ کند.

  در غیر این‌ صورت محاسبه اتومبیل آن ها جریمه می شود و باید عوارض تردد خودرو را با بیشترین ضرایب تعیین شده به‌ ازای هر روز تردد و با نرخ مصوب ۱.۱۸۲,۶۰۰ ریال ، فارق از محدوده سکونتشان ، نوع معاینه فنی خودرو و ساعات تردد شان، پرداخت کنند .

  عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک

  این عوارض به سه عامل نوع معاینه فنی خودرو ، محدوده ی سکونت و ساعات تردد اتومبیل شما بستگی دارد که در ادامه توضیحات مختصری پیرامون آن ارائه می شود.

  ضريب مربوط به محدوده تردد

  محدوده تردد ضريب
  طرح ترافيك (حلقه اول) 1.5
  كنترل آلودگي هوا (حلقه دوم) در روز غيرمجاز 0.75
  هر دو محدوده‌ حلقه اول و حلقه دوم 1.5

  عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی برای خودروها با توجه به نوع معاینه فنی که دارند ؛ اعم از معاینه فنی عادی، معاینه فنی برتر و یا معاینه فنی مخصوص خودرو های هیبریدی- برقی متفاوت است.

  ضريب مربوط به ساعت تردد

  ساعت تردد ضريب
  اولين ورود يا تردد آخرين خروج يا تردد
  ساعات اوج صبح (6:30 تا 10) ساعات اوج عصر (16 تا 19) 1.5
  ساعات اوج صبح (6:30 تا 10) ساعات غير اوج (قبل از 16 يا بعد از 19) 1
  ساعات غير اوج (10 به بعد) ساعات اوج عصر (16 تا 19) 1
  ساعات اوج صبح (6:30 تا 10) ساعات اوج صبح (6:30 تا 10) 1
  ساعات اوج عصر (16 تا 19) ساعات اوج عصر (16 تا 19) 1
  ساعات غير اوج (10 به بعد) ساعات غير اوج (قبل از 16 يا بعد از 19) 0.7

  این عوارض همچنین به محدوده سکونت شهروندان ، محدوده تردد آن ها، ساعات تردد شان بستگی دارد و پس از دریافت و پردازش تصاویر خودرویی که در آن محدوده تردد داشته ، محاسبه می گردد .

  ضريب مربوط به آلايندگي وسيله نقليه

  نوع وسيله نقليه ضريب
  هيبريدي 0
  برقي 0
  معاينه فني برتر تهران 0.8
  معاينه فني معتبر از مراكز تهران (1) 0.9
  معاينه فني معتبر 1
  با عمر بيش از 20 سال (2) 1.2

  ساعات اوج تردد در زمان های مختلف متفاوت است مثلاً برای صبح‌ ها از ۶:۳۰ تا ۱۰:۰۰ بوده و ساعات اوج تردد در عصرها از ۱۶:۰۰ تا ۱۸ تعریف شده که فقط اجازه ی ورود به محدوده ها داده می شود . همچنین بازه زمانی ۱۰:۰۰ تا ۱۶:۰۰ برای ساعات تردد غیر ضروری در نظر گرفته شده است.

  نرخ بسته‌های طرح ترافیک تهران در سال 1402

  در اردیبهشت 1402 براساس تصویب شورای اسلامی شهر تهران، تعرفه طرح ترافیک سال 1402 با افزایش 20 درصدی همراه شد همچنین نرخ پایه برای این طرح ، معادل 52,650 تومان تعیین گردید .

  نوع بسته نوع معاینه فنی قیمت بسته
  یک ماهه عادی 1,332,000 تومان
  یک ماهه برتر 931,200 تومان
  سه ماهه عادی 3,768,000 تومان
  سه ماهه برتر 2,640,000 تومان
  شش ماهه عادی 7,092,000 تومان
  شش ماهه برتر 4,963,200 تومان

  نرخ مصوب طرح ترافیک برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر

  اما در مورد معاینه فنی برتر خودرو شایان ذکر است که شهروندانی که خودرو آنها، این معاینه فنی را دارد ، می توانند از 30 درصد تخفیف عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک تهران بهره مند شوند .

  نرخ عوارض طرح ترافیک تهران در سال 1402

  ساعت ورود ساعت خروج معاینه فنی عوارض روزانه
  بعد از 10 صبح قبل از 16 برتر 38,631 تومان
  بعد از 10 صبح قبل از 16 عادی 55,188 تومان
  قبل از 10 صبح قبل از 16 برتر 55,188 تومان
  قبل از 10 صبح قبل از 16 عادی 78,840 تومان
  قبل از 10 صبح بعد از 16 برتر 82,782 تومان
  قبل از 10 صبح بعد از 16 عادی 118,260 تومان
  بعد از 10 صبح بعد از 16 برتر 55,188 تومان
  بعد از 10 صبح بعد از 16 عادی 78,840 تومان

  در مورد وسایل نقلیه‌ای که همزمان با داشتن معاینه فنی برتر می خواهند در زمان غیر اوج ترافیک یعنی از ساعت 10 تا 16 تردد نمایند ؛ از آن ها تنها مبلغ 38,631 تومان را به عنوان عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک 1402 اخذ می گردد .

  نرخ عوارض طرح ترافیک تهران در سال 1402

  زمان ورود معاینه فنی عوارض روزانه
  قبل از 10 صبح برتر 55,188 تومان
  قبل از 10 صبح عادی 78,840 تومان
  بعد از 10 و قبل از 16 برتر 38,631 تومان
  بعد از 10 و قبل از 16 عادی 55,188 تومان
  بعد از 16 برتر 55,188 تومان
  بعد از 16 عادی 78,840 تومان

  چگونه در اپلیکیشن یا سامانه طرح ترافیک ثبت نام کنیم؟!

  اپلیکیشن یا سامانه طرح ترافیک

  قطعا ضروری است که شهروندان در هنگام ثبت‌نام در سامانه my.tehran.ir مشخص کنند که به عنوان شخصی حقیقی ثبت‌نام می‌کنند . در نتیجه متقاضیان در زمان ثبت نام باید کد ملی و تاریخ تولد شان را وارد کنند . همانطور که می دانید ، با توجه به اینکه ثبت اطلاعات شناسنامه‌ ای افراد حقیقی روتین همه ی ثبت‌نام‌ های اینترنتی است . در نتیجه ضروریست که افراد نام کاربری و رمز عبور مورد نظرشان را درج کنند .

  در مرحله ی بعد سیستم به کاربران کمک می کند تا کد فعال‌سازی را از طریق پیامک، دریافت نمایند و بعد از آن کاربران می توانند با وارد کردن کد فعالسازی و رمز یا همان  پس ورد تعریف شده ، در قسمت ورود به پنل اصلی سایت دسترسی داشته باشند . لازم به ذکر است که اطلاعات مورد نیاز برای ثبت در سامانه همان مشخصات درج شده بر روی کارت ملی و سند مالکیت خودرو می باشد .

  برای ثبت این اطلاعات می توانید با بارگذاری تصویر مشخصات در وب سایت ذکر شده برای ثبت نام اقدام کنید . در مرحله بعدی امکان ورود مشخصات یک یا چند خودرو و شارژ حساب شهروندی برای شهروندان فراهم شده است . در چنین شرایطی است که هر شخص می‌تواند حساب شهروندی خود را به اندازه مد نظرش شارژ کند .

  در نهایت شهروندان می توانند از این مبالغ که در حساب شان وجود دارد ، برای خرید روزانه طرح ترافیک استفاده کنند و با تمام شدن شارژ مجدداً حساب خود را شارژ نمایند .

  از کدام سایت ها می توان به صورت اینترنتی طرح ترافیک خرید ؟

  بهتر است بدانید که متقاضیان برای خرید اینترنتی طرح ترافیک باید نسبت به ثبت نام اولیه در وب سایت my.tehran.ir اقدام کنند. متقاضیان برای انجام ثبت نام موفق ، لازم است تا یک نام کاربری و کلمه عبور مشخص کنند . در نهایت آنها با انجام این مراحل ، دارای حساب کاربری شهروندی مخصوص به خود در سامانه تهران من خواهند شد .

  سایت خرید طرح ترافیک

  همچنین متقاضیان برای افزایش اعتبار باید از مسیر بخش “داشبورد من” در حساب کاربری خود اقدام نمایند . در واقع آن ها باید روی گزینه “افزایش اعتبار”، کلیک کنند و به مقدار مورد نظرشان نسبت به شارژ حساب شهروندی خود ، اقدام نمایند . این اعتبار در حساب شهروندی شهروندان می ماند و در صورت تردد در محدوده طرح ترافیک ، به میزان لازم و متناسب با ترددشان مبلغی از این حساب کسر خواهد شد.

  در حقیقت شهروندان اعتباری که در این سامانه واریز می کنند، نوعی کیف پول برای آن ها به حساب می آید. در نتیجه شهروندان در صورت تردد در محدوده ی طرح ترافیک ، در عوض پیش خرید کردن طرح ترافیک روزانه،  می توانند مبلغی را از حساب شهروندی شان، پرداخت نمایند.

  صرف نظر از آنچه در بالا توضیح دادیم اگر همچنان اصرار به خرید طرح ترافیک برای تردد در این محدوده ها را دارید؛ قبل از ورود به آنجا، می توانید از اپلیکیشن تهران من، برای ثبت نام اقدام کنید .

  ثبت نام در سامانه تهران من چگونه است ؟

  ثبت نام در سامانه تهران من چگونه است ؟

  در این حالت متقاضیان باید به بخش “خدمات طرح ترافیک” بروند و بعد از آن ، به قسمت “درخواست انتخاب روز” ورود کنند .

  لازم به ذکر است که اطلاعات و توضیح کامل برای روش های خرید از طریق  اپلیکیشن یا همان سایت و همچنین شرایط و ممنوعیت ها در داخل اپلیکیشن آمده است . هرچند توضیحات مهم و ضروری در این مقاله بیان شده است.

  شرایط داشتن یک حساب شهروندی در سامانه تهران من

  لازم به ذکر است که چنین شرایطی برای ثبت نام کاملاً رایگان می‌باشد . همچنین به غیر از مسائل مربوط به طرح ترافیک ، سایر سرویس‌های شهروندی دیگر مانند پرداخت هزینه پارکومتر ، خدمات املاک و شهرسازی ، خرید بلیت بازدید از برج میلاد ، خرید بلیت تک سفره مترو و… را نیز پوشش می‌دهد. جای بسی خوشحالی است که برای رفاه حال شهروندان ، تعداد این سرویس‌ها همه ساله در حال افزایش است .

  شرایط خرید طرح ترافیک در سال 1402 به وسیله کد دستوری #137*

  شما باید پس از شماره گیری کد دستوری #137* گزینه 6 یعنی “تهران من” را انتخاب کنید و سپس کد ملی خود را وارد نمایید. اگر پس از انجام استعلام های لازم ، مشخص گردد که اطلاعات ثبت شده ، صحیح است ؛ حالا می توانید عدد 1 را بزنید و با این کار صحت اطلاعات خود را تأیید کنید. در مرحله بعدی ، برای انتخاب گزینه ی خرید طرح ترافیک یا رزرو آن، باید عدد 3 را وارد کنید . همچنین ضروری است که شماره پلاک خودروی خود را هم ثبت نمایید.

  شرایط خرید طرح ترافیک برای روزانه ، هفتگی ، سه ماه و سالیانه.

  بهتر است بدانید که شرایط خرید طرح ترافیک برای مقاطع زمانی گوناگون ، متفاوت است. ما در ادامه هر یک از این مقاطع زمانی را برای شما شرح خواهیم داد . ابتدا به تشریح شرایط خرید طرح ترافیک یک روزه در سایت تهران من خواهیم پرداخت.

  خرید طرح ترافیک یک روزه ۱۴۰۲ تهران من

  خرید طرح ترافیک یک روزه ۱۴۰۲ تهران من

  شما باید برای خرید طرح ترافیک یک روزه در سایت تهران من ، چند مرحله ی زیر را به ترتیب انجام دهید :

  مرحله اول :

  مرحله اول

  در مرحله اول شما باید در بخش خدمات حمل‌ونقل،  گزینه « رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک » را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک نمائید.

   

  مرحله دوم :

  مرحله دوم

  حالا باید به تب مربوط به خودرو در صفحه بعدی بروید و خودرو مد نظر خود را انتخاب کنید . اگر شما بیش از یک خودرو دارید و می خواهید برای یکی از آن‌ها طرح ترافیک خریداری و رزرو کنید.

   

  مرحله سوم :

  مرحله سوم

  در این مرحله شما باید نسبت به رزرو طرح ترافیک خود در روزهای مد نظرتان اقدام کنید. همچنین می توانید برای هر روزی از هفته که مایل هستید و هنوز مهلت رزرو آن باقی مانده است، نسبت به رزرو اقدام کنید . برای مثال می توانید روزی از دی ماه ۱۴۰۲ را انتخاب کنید و سپس با زدن تیک مربوط به آن، برای رزرو اقدام نمایید .

   

  مرحله چهارم:

  اکنون به خط موبایل شما یک کد ارسال می شود ، شما باید با وارد کردن کد تائیدشده پیامکی، مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنید . مرحله آخر ثبت نام شما ، وارد کردن کد ارسال شده و کلیک روی گزینه «ثبت نام در تهران من» است .

  اکنون ثبت‌نام شما تکمیل شده است و می‌توانید از بخش ورود، به پروفایل خود ورود کنید و برای خرید طرح ترافیک هر روز اقدام لازم را مبذول دارید .

  مبلغ مسدودی بابت ثبت (رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک)

  مبلغ لازم به ازای هر روز تردد خودروی شهروندان در محدوده ی طرح ترافیک تهران ، به‌شرح ذیل است :

  • برای خودروی دارای معاینه فنی عادی لازم است مبلغ ۱.۱۸۲.۶۰۰ ریال توسط شهروندان پرداخت شود .
  • برای خودروی دارای معاینه فنی برتر لازم است مبلغ ۸۲۷.۸۲۰ ریال توسط شهروندان پرداخت شود.
  • برای خودروی هیبریدی یا همان خودرو برقی لازم است مبلغ ۱۱۸.۲۶۰ ریال توسط شهروندان پرداخت شود.

  خرید طرح ترافیک هفتگی در تهران من

  خرید طرح ترافیک هفتگی

  برای خرید طرح ترافیک هفتگی، یعنی در بازه زمانی  شنبه تا چهارشنبه ضروریست تا از صبح جمعه قبل از شنبه مورد نظرتان ، به اپلیکیشن یا همان وب سایت تهران من مراجعه نمایید و خرید هفتگی طرح ترافیک را به سرانجام برسانید.

  شما می‌توانید طرح ترافیک را برای هر تعداد از روزهای هفته که نیاز دارید، خریداری کنید و ضرورتی برای خرید و رزرو هفته کامل وجود ندارد. در نظر داشته باشید که در روزهای تعطیل رسمی و ایام پنجشنبه و جمعه، نیازی به شارژ حساب خود ندارید چراکه این ایام جزء طرح ترافیک به حساب نمی‌آیند .

  خرید طرح ترافیک ماهیانه در تهران من

  در قانون جدید سال ۱۴۰۲ برای طرح ترافیک ، امکان خرید طرح ترافیک، به صورت یک جا، برای چند ماه یا برای یک سال وجود ندارد . به همین علت شهروندان باید به طرح ترافیک را به صورت روزانه و یا هفتگی تهیه کنند و برای خرید روزانه و هفتگی اقدام نمایند .

  جریمه ورود به محدوده ی طرح ترافیک بدون مجوز لازم

  در قوانین سال جاری برای ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک تهران یک جریمه ۱۰۹ هزار تومانی در نظر گرفته شده است . البته این جریمه مربوط به اداره ی راهنمایی و رانندگی است و علاوه بر این ، جریمه بدهی عوارض هم برای ماشین‌های متخلف می گردد . این جریمه هم مبلغی در حدود ۲۰ هزار تومان دارد . البته این عدد می تواند با توجه به زمان ورود و خروج و ساعات تردد در محدوده ، تغییر کند .

  با امتیاز به مقاله از ما حمایت کنید😍

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  مدیر تیم نویسندگی

  این مقاله به کوشش اعضای تیم محتوای سایت در تهران تولید شده است. ممنون میشویم با نظرات و بازخوردهایتان تیم "درتهران" را در انتشار هرچه بهتر محتواهای مفید و کاربردی یاری دهید.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا